Po co są bosaki żeglarskie?

Po co są bosaki żeglarskie?

Osoby, które posiadają swoją łódkę na pewno wiedzą, że wyposażenie jej jest bardzo istotne. Bez tego nie będzie można pływać łodzią. Nie tylko muszą mieć specjalne pozwolenie, ale także wyposażenie typu apteczka, bosaki czy też osprzęt pokładowy. Musimy takie części zakupić, ponieważ ich braki mogą skutkować wystawieniem mandatu lub jakieś poważne kary finansowe. W niniejszym artykule zostanie omówione to czym jest i w po co bosak żeglarski.

Czym są bosaki żeglarskie?

Oczywiście jest to po prostu długa wędka (drąg) zakończona metalowymi haczykami i kolcami. Ta część służy zarówno do zwalczania pożarów, jak i nawigacji. Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej raki to sprzęt wyburzeniowy. Stosowany jest głównie w procesie gaszenia pożarów. Za jego pomocą palny materiał zostaje podzielony na bardzo małe kawałki, które są zdecydowanie najłatwiejsze do ugaszenia. Dlatego możemy wyróżnić aż pięć rodzajów:

  • podręczny (1,5 metra długości),
  • zwykły lekki,
  • zwykły ciężki,
  • specjalny sufitowy,
  • specjalny strzechowy.

Gdzie można kupić bosaki? Na pewno szybciej kupić je w sklepach stacjonarnych. Jednak jeśli ktoś ma za daleko sklep to można zakupić części przez internet. Zawsze to taniej, bo sklepy dodatkowo naliczają sobie marżę. Trzeba zaznaczyć, iż omawiane części są wykonywane z różnych materiałów. Wymienić można między innymi: aluminiowe, drewniane, sosnowe, stal nierdzewna. Jaki jest najlepszy? To zależy od tego, czego wymagamy od tych części. Jeśli chcemy, aby służyły nam długi czas to warto zainwestować w droższe. Będziemy mieć pewność, że mogą służyć nam przez kilka lat. Stal nierdzewna jest bardziej wytrzymała więc to zdecydowanie lepiej właśnie ją wybrać. Do czego zatem służą bosaki? Podczas żeglugi haki służą do przyciągania lub odpychania jachtu od doku, chwytania za uszy boi cumowniczej, wyciągania cumy z wody i tak dalej.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż wyposażenie łodzi jest bardzo ważne. Bez tego ani rusz. Warto też przed zakupem poczytać różnych informacji w internecie i zasięgnąć opinii innych osób.