Integralnym elementem wyposażenia BHP pracownika są buty robocze. Dobrze dobrane buty robocze chronią stopę przed żrącymi chemikaliami, wodą, ekstremalnym ciepłem lub zimnem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także innymi zagrożeniami. Jaki rodzaj obuwia jest odpowiedni dla pracowników do noszenia w pracy? Jak mogę wybrać odpowiednie obuwie BHP dla mojego miejsca pracy?
- Typy butów roboczych, jakie znajdziemy na rynku
- Buty robocze dla pracowników a czynniki zagrożenia
- Obuwie robocze, materiały na buty ochronne, a specyfika miejsca pracy
- Obuwie ochronne na budowę – komfort i bezpieczeństwo
Typy butów roboczych, jakie znajdziemy na rynku
Buty robocze są podzielone na trzy grupy w zależności od poziomu ochrony, jaki zapewniają:
- Obuwie ochronne o wysokim poziomie ochrony jest oznaczone symbolem S. W celu ochrony palców ten typ obuwia ma podnoski wypełnione blachą — chroni doskonale palce stóp. Element ten jest odporny na ściskanie z minimalną siłą 15 kN i może wytrzymać siłę nacisku wynoszącą co najmniej 200 J. Jest zgodny z normą EN ISO 20345:2011 dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Obuwie ochronne P (Protective) posiada podnoski, które mogą wytrzymać uderzenia o energii do 100 J i mogą wytrzymać siły ściskające o wartości co najmniej 10 KN. Spełnia normę EN ISO 20346 dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Buty do pracy: O (zawodowe) nie posiadają wkładek. W rezultacie są używane w miejscach, w których nie ma ryzyka zmiażdżenia stopy. Mimo to posiada dodatkowe zabezpieczenia. Spełnia normę EN ISO 20347:2012 dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy.
Rodzaje butów do pracy to również dodatkowy podział ze względy na konstrukcję buta:
- rodzaj “A” – buty z niską cholewką;
- rodzaj “B” – półbuty;
- rodzaj “C” – buty do połowy łydki;
- rodzaj “D” – buty do kolana;
- rodzaj “E” – buty powyżej kolana.
Najczęściej wyszukiwane rodzaje butów to: lekkie buty robocze, sandały robocze, półbuty robocze, trzewiki robocze, kalosze robocze i inne.
Buty robocze dla pracowników a czynniki zagrożenia
Obuwie robocze musi być dostosowane do wymagań danego stanowiska i wszelkich potencjalnych zagrożeń, na jakie dana osoba może być narażona podczas pracy. Rozwój i przenoszenie ładunków elektrostatycznych (buty antyelektrostatyczne), zmienne biologiczne, chemiczne, termiczne i elektryczne, a także warunki otoczenia, mogą być chronione przez obuwie robocze, zwiększając ryzyko mechanicznego uszkodzenia stopy.
Każdy but roboczy musi mieć dokładną i czytelną etykietę. Dokładny opis cech i właściwości butów powinien być dostarczony przez producenta.
Obuwie robocze, materiał na buty ochronne, a specyfika miejsca pracy
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane są buty robocze męskie czy buty robocze damskie, wybierając obuwie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Ma to wpływ na cechy i możliwości obronne butów. Do produkcji butów roboczych wykorzystywane są zarówno materiały naturalne, jak i syntetyczne. Który model jest najlepszą opcją?
Najpopularniejsze materiały syntetyczne wykorzystywane do produkcji obuwia roboczego obejmują tkaniny siatkowe z mikrokanalikami do wentylacji wnętrza i mikrowłókna, takie jak mikrofibra. Z kolei ziarnista skóra bydlęca jest najczęściej stosowanym materiałem naturalnym. Ze względu na wysoką miękkość i oddychalność, materiał ten jest wygodny w użyciu. Wewnętrzna izolacja wykonana ze sztucznego futra BOA jest często stosowana w obuwiu zimowym.
Jeśli chodzi o skuteczność, komfort i jakość obuwia BHP, kluczowy jest również skład podeszwy. Obecnie najczęściej stosowane są tworzywa sztuczne, takie jak kauczuk nitrylowy i poliuretan. Ich cechami charakterystycznymi są odporność na uszkodzenia mechaniczne i silna izolacja termiczna. Męskie buty robocze powinny mieć również solidne właściwości antypoślizgowe. Jest to niezwykle ważne zarówno na budowie, jak i w standardowym zakładzie pracy.
Obuwie ochronne na budowę — komfort i bezpieczeństwo
Długie odcinki czasu spędzone na staniu lub chodzeniu po nierównym podłożu są powszechne w pracach budowlanych. Z tego powodu ergonomia buta ma kluczowe znaczenie. Na komfort noszenia wpływają takie czynniki jak wyściółka, odpowiednie wsparcie sklepienia stopy i dobrze wyprofilowana podeszwa.
Dopóki nie pojawi się ból lub dyskomfort, często nie dostrzegamy znaczenia odpowiedniego wsparcia dla naszych stóp. Komfort jest dodatkowo poprawiany dzięki najnowocześniejszym technologiom, w tym podeszwom z pamięcią kształtu i oddychającym tkaninom. Co więcej, buty posiadające niezbędne certyfikaty jakości gwarantują, że spełniają wymogi bezpieczeństwa w branży budowlanej. Wreszcie, dbałość o szczegóły, takie jak solidne sznurowadła i wzmocnione szwy, wydłuża żywotność butów.
Inwestowanie w swoje zdrowie i bezpieczeństwo przy wyborze butów roboczych na budowę jest ważne. Oszczędzanie pieniędzy na butach nie zapewni Ci bezpieczeństwa w niebezpiecznym środowisku budowlanym. Warto więc bardzo dokładnie, a jednocześnie niezwykle rozważnie dobierać buty, aby czuć zadowolenie, jak i wygodę w czasie ich noszenia!
Najnowsze komentarze